Jak może wyglądać lekcja, podczas której dzieci będą uczyły się jak dbać o pokój na świecie?  Wspaniały wykład nauczyciela Johna Huntera, który odważył się myśleć i działać inaczej. Zrozumiał, że przyszłość zależeć będzie od dzieci, które teraz siedzą w szkolnych ławkach. Jak przekazać im wartość jaką jest pokój na świecie? Jak nauczyć ich odpowiedzialności, empatii, dobra….

John Hunter tworzy z pozoru bardzo prosta grę – na tablicy ze sklejki o wymiarach 4 x 5 cali umieszcza wszystkie problemy świata i pozwala uczniom 4. klasy osobiście stworzyć ich rozwiązanie.

pokój na świecie

http://worldpeacegame.org/

Tytułem wstępu o Johnie Hunterze

Podczas konferencji TED 2011  John Hunter wyjaśnia, jak „Gra w pokój na świecie”  potrafi zaangażować dzieci. Uczniowie nie są obojętni na losy świata, za każdym razem starają się tak rozegrać wszystkie napotkane problemy, aby w fazie końcowej wszyscy mogli wygrać „pokój na świecie”.

Lekcje oparte na grze zawsze są spontaniczne i zaskakujące. Mogą nauczyć i pokazać różnorodne problemy, o których nie da się powiedzieć w trakcie zwykłej lekcji czy wykładu.

W czasach globalnej wioski wiedza o tym, jak tworzyć państwa, jak zajmować się problemami odziedziczonymi po poprzednich pokoleniach może znacznie poprawić jakość świata.

Jak więc wygląda gra o pokój na świecie?

Gra Pokój na świecie jest to symulacja polityczna przeprowadzana na planszach.  Gra daje możliwość zbadania powiązań między globalna społecznością poprzez  gospodarczy, społeczny i środowiskowy kryzys oraz nieuchronne zagrożenie wojną.

gra pokój na świecie

foto: http://worldpeacegame.org/the-game/

Co jest celem gry o pokój?

Celem gry jest  wyprowadzenie każdego kraju z niebezpieczeństwa oraz osiągnięcie globalnego dobrobytu. Ważne jest również to, aby dokonać tego poprzez jak najmniejszą liczbę interwencji militarnych.

Uczniowie grając w zespołach jako „drużyny narodowe”  uczą się jak krytyczny wpływ na podejmowane decyzje mają napływające do nas informacje i jak ważne jest ich dobre rozumienie i wykorzystanie.

Dodatkowym efektem jest rozwijanie empatii wobec każdego narodu czy jednostki jednocześnie ucząc się realistycznego patrzenia na możliwości danego kraju i jego zasoby: materialne czy ludzkie.

Szkoda, że takie gry nie są obowiązkowe na lekcjach historii czy przedsiębiorczości.

Posłuchajcie sami!

 

Zapraszam również na główną stronę Gry o pokój na świecie. Znajdziecie tam jeszcze więcej ciekawych informacji.

Zapraszam również do posłuchania ciekawego wykładu na temat kreatywności u dzieci w szkolnych ławkach. 

No votes yet.
Please wait...
Share: