kreatywne dziecko

Kreatywne dziecko jest w każdym z nas.

Mówi się, że kreatywne dziecko jest w każdym z nas. Niestety im jesteśmy starsi tym bardziej nasza twórczość staje się sztywna…Dlaczego tak się dzieje, że jesteśmy zdecydowanie bardziej kreatywni jako dzieci niż w dorosłym wieku?

Szkoła – potrzeba zmian

Jeśli pomyślimy, ile czasu nasze dzieci spędzają w szkole – to od razu przyjdzie nam do głowy myśl, że własnie w szkole dzieci powinny rozwijać swoją kreatywność. Czy tak faktycznie jest?

Zastanówcie się jak sami byliście uczeni i czy dużo w tej sprawie się zmieniło.

Coraz częściej i coraz głośniej mówi się o tym, że stary system edukacji nie pasuje do obecnego świata. Szkoła została stworzona, żeby przygotowywać dobrych pracowników fabryki. W czasach XIX wieku było to rozwiązanie idealne, ale w dobie globalnej wioski edukacja powinna ulec znacznej zmianie.

Można zadać sobie pytanie, czy mamy wystarczającą wiedzę do tego, aby stworzyć system edukacyjny skrojony na miarę XXI wieku. taki, który rozwijałby kreatywne dziecko zamiast go powściągać.

Psychologia rozwojowa, psychologia dziecka czy chociażby psychologia poznawcza dokonują coraz więcej  odkryć, a nasza wiedza na temat funkcjonowania dzieci coraz bardziej się rozwija.

Rozumiemy jak ważne jest kształcenie przez zabawę, znamy techniki szybkiej nauki. Wiemy, jak wykonywać notatki, żeby nasz mózg szybciej i lepiej je przekształcał, analizował i wprowadzał do pamięci długotrwałej.

Wiemy bardzo wiele, ale… Czy faktycznie potrafimy używać nowych metod opartych na najnowszych odkryciach?

Aby odpowiedzieć na to pytanie zapraszam na ciekawy wykład Kena Robinsona, który rozwija myśl lekceważenia kreatywności w szkole.

 

Krótka notatka o Sir Ken Robinson

Sir Ken Robinson (ur. 4 marca 1950 w Liverpoolu) – jest uznanym w skali światowej pisarzem, mówcą i doradcą, liderem w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich. Współpracował z rządami państw w krajach Europy i Azji, z międzynarodowymi agencjami, firmami z Fortune 500, narodowym i stanowym systemem edukacji USA, organizacjami non-profit i z niektórymi wiodącymi światowymi organizacjami kulturowymi.

Zalicza się do nich Komisję Europejskią, UNESCO, Radę Europy, Royal Shakespeare Company, Liverpool Institute for Performing Arts, Royal Ballet, Hong Kong Academy for Performing Arts czy Education Comission of the States. W latach 1989-2001 był Profesorem Wykształcenia Artystycznego na Uniwersytecie w Warwick.  (wikipedia). 

Zapraszam również do artykuły o tym, jak kreatywnie można uczyć dzieci o pokoju na świecie.

 
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Share: