
Wybierając kocyk dla noworodków i niemowląt szukamy jak najlepszego rozwiązania. W pierwszym artykule z tej serii pisałam o tym, czym kierować się przy wyborze kocyka dla niemowląt. Wpis znajdziesz tutaj: Jaki wybrać najlepszy kocyk dla niemowląt?
Wybór dotyczy nie tylko wielkości czy koloru kocyka, ale przede wszystkim wybieramy rodzaj tkaniny. Bardzo ważny jest materiał, jego jakość oraz metoda produkcji danego kocyka.
Poniżej znajduje się 7 najważniejszych zasad, które pomogą w dokonaniu wyboru najlepszego kocyka dla Najmłodszych.
Spis treści:
1. Wybierając kocyk dla noworodków nie oszczędzaj na jakości.
Pierwszą zasadą, którą warto przyjąć jako podstawową, jest nieoszczędzanie na jakości. W moim przekonaniu lepiej kupić jeden czy dwa kocyki o bardzo dobrej jakości niż kilka, które zaraz się zniszczą, wypłowieją i się rozciągną. W taki sposób wydając na początku więcej – w dłuższej perspektywie więcej oszczędzamy. Mój tato zawsze mawiał: „Co tanie – to drogie”.
2. Gdy nie wiesz co wybrać – kup bawełnę 100%
Uwaga! Pamiętajcie, że nie każda bawełna jest dobra.
Warto wybierać bawełnę 100% polskiej produkcji, o grubszym splocie – tak zwaną satynę (gramatura: 132 g/m2, liczba nitek osnowy i wątku na 1 dm: 550 x 322 nitki). Jest to niezwykle miękka, delikatna w dotyku tkanina. Najlepsza do stosowania w pościelach czy w kocykach.
3. Antyalergiczne i cieplejsze.
Warte uwagi są również kocyki z polarem czy mikrofibrą. Są to włókna poliestrowe, a więc nie uczulają alergików. Zapewniają też ciepło, są niezwykle miękkie i przytulne.
Kocyki z polarem Minky lub z akrylu nie są zbyt przepuszczalne, co jest ich wartością, gdy spaceruje się na zewnątrz przy wiejącym, zimnym wietrze. Chronią wtedy dziecko przed wychłodzeniem i przewianiem. Idealnie sprawdzają się również jako mata na podłogę do zabaw, mata na trawę (wiosną, latem), oraz wkład do wózka lub łóżeczka.
4. Grubszy czy cieńszy?
Dziecko przykryte kocykiem z polaru Minky lub akrylu może się trochę spocić, dlatego warto jednak kupić kocyk polarowy bez wypełnienia, albo kocyk dwustronny ( jedna strona to polar Minky, a druga to bawełna).
5. Odpowiedni kocyk do pory roku.
Kupując kocyk dla noworodków i niemowląt warto rozważyć podczas jakiej pory roku będzie służył dziecku.
Na zimę warto kupić kocyk uszyty z polaru, z polaru Minky, z weluru lub wełny. Będą miały wtedy podobne zastosowanie jak śpiwór do wózka.
Latem potrzebny jest cienki kocyk, przewiewny, oddychający. Dobrze się sprawdzą bawełny oraz muśliny. Rozważmy jednak zakup kocyka na 2-3 miesiące w roku, bo tyle w naszym kraju trwa upalne lato. Może lepiej zainwestować w chustę muślinową, albo pieluszkę, która posłuży również jako przykrycie dziecka podczas letniego spaceru.
6. Nie tylko otulanie się liczy.
Dodatkowym, ważnym elementem podczas wyboru kocyka jest wartość sensoryczna tkanin.
Niemowlę ma delikatną skórę i z jednej strony wymaga delikatnych tkanin, ale również potrzebuje stymulacji dotyku czy skóry ( stymulacja czucia powierzchniowego).
Dzięki temu nabywa nowych doświadczeń i szybciej adaptuje się do zmieniających się warunków. Polar Minky posiada na sobie wypukłe wzory kropek lub serduszek, które stanowią świetną stymulację dotyku małego dziecka.
Taki kocyk dla noworodków możemy śmiało zaliczyć do produktów sensorycznych. Maluszek nie tylko jest otulony, ale też rozwijamy doświadczenia sensoryczne dziecka.
7. Miękkie i elastyczne tkaniny dają komfort.
O tym pisałam już wcześniej, w poście na temat właściwości kocyków. Tutaj tylko przypomnę najważniejsze informacje.
Kocyki dla niemowląt powinny przede wszystkim być miękkie i elastyczne, nawet po wielu praniach. Dzięki tym właściwościom możesz delikatnie otulić maluszka. Jeśli materiał jest sztywny i gruby (np. 100% len) może podrażnić skórę dziecka, a także będzie niewygodny do przykrywania.
Miękkie i elastyczne tkaniny to bawełna –satyna, bawełna- SINGLE JERSEY (bawełna 92%, lycra 8%) o gramaturze 200g/m2. Niezwykle miękki jest również oryginalny Minky Shannon Fabric produkowany w USA. Delikatne i elastyczne są również tkaniny TENCEL ( włókno drzewne) oraz wiskoza (celuloza z bawełny).
Podsumowanie:
Wybierając kocyk dla noworodków i niemowląt zwracajmy w głównej mierze uwagę na materiał, z którego został wykonany, bo to jest jego główna zaleta.
Oczywiście wydaje nam się, że kocykiem nie można zrobić nic złego i przecież wszystkie są podobne. Być może tak jest na pierwszy rzut oka. Kiedy jednak zagłębimy się w świat materiałów i produkcji, to zauważamy dużo więcej.
Warto zawsze kupić kocyk z bawełną i tylko takie materiały, które mają certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Oznacza on brak szkodliwych substancji.
Takiej tkaniny można używać do produktów mających styczność z dzieckiem już od pierwszych chwil po urodzeniu.

Nazywam się Sylwia Stefańczyk, jestem psychologiem oraz pedagogiem specjalnym. Od 8 lat pracuję z dziećmi i dorosłymi jako terapeuta, pedagog, trener. Prowadzę bloga Enklawa Rozwoju, którego celem jest pomoc drugiemu człowiekowi.
W 2014 r. stworzyłam firmę rodzinną LUNDI – Zabawki Edukacyjne. Projektujemy i tworzymy zabawki edukacyjne i materiały terapeutyczne dla dzieci.
Na tym blogu znajdziesz porady, inspiracje, nowe pomysły i sporą dawkę wartościowej wiedzy. Chcę, żeby ten blog był miejscem, gdzie warto zajrzeć, porozmawiać, dowiedzieć się o sposobach skutecznego wychowywania dzieci i radzenia sobie z różnymi trudnościami. Chcę dzielić się swoją wiedzą, bo wiem, że dzięki temu możemy budować szczęśliwe, spokojne i spełnione rodziny.
Więcej o mnie przeczytasz na mojej stronie internetowej: www.sylwiastefanczyk.pl.
Bardzo dobre uwagi. Szczególnie o tym materiale. Elastyczny i miękki. Własnie chcę sama uszyć i już wiem, jakiego materiału szukać. 🙂