
Ze względu na bardzo duży wybór rodzi się zamieszanie i niepewność jaki wybrać najlepszy kocyk dla niemowląt. Wybór kocyka wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, ponieważ kocyk nie tylko umila sen dziecku i zapewnia ciepło, ale równocześnie daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Spis treści:
- 1 Bezpieczeństwo dziecka to podstawowa zasada.
- 2 Jakie właściwości powinien posiadać kocyk dla niemowląt?
- 3 Jaki wybrać rozmiar kocyka dla niemowląt?
- 4 Różnorodne modele – ładne czy praktyczne a może to i to?
- 5 Kolory, wzory, naszyte aplikacje – co wybrać?
- 6 Ile warto mieć kocyków dla niemowlaka?
- 7 Ile trzeba zapłacić za kocyk dla niemowląt?
- 8 Podsumowując:
Bezpieczeństwo dziecka to podstawowa zasada.
Jeśli gubisz się w gąszczu możliwości wyboru, to zawsze na pierwszym miejscu kieruj się bezpieczeństwem swojego dziecka.
1. Certyfikaty dla wrażliwej skóry niemowląt.
Noworodki posiadają bardzo wrażliwą i delikatną skórę, o którą należy dbać nie tylko wybierając odpowiednie kremy czy ubranka. Również pościel i kocyki mogą sprawić, że dziecko będzie odczuwało komfort, a jego skóra nie będzie podrażniona. Ważne, aby kocyki miały certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Oznacza on brak szkodliwych substancji. Takiej tkaniny można używać do produktów mających styczność z dzieckiem już od pierwszych chwil po urodzeniu.
2. Materiały z bezpiecznych źródeł.
Warto wybierać materiały z wiadomych źródeł pochodzenia, które można sprawdzić pod względem filozofii prowadzenia firmy. Bawełna 100% to niestety nie zawsze ten sam rodzaj materiału. Czasami są to cieńsze materiały, o gorszych parametrach, łatwo się niszczą. Bardzo dobrze oceniane są tkaniny bawełniane 100% , polskiej produkcji, tkane z wysokogatunkowej bawełny amerykańskiej. Zapewniają odpowiednią grubość i miękkość materiału.
Obecnie coraz bardziej popularna staje się również biobawełna o certyfikacie GOTS (Global Organic Textile Standard). Kosztuje znacznie więcej, ale pochodzi z ekologicznych upraw.
Więcej na temat materiałów, które są bezpieczne i dobre jakościowo napisałam we wpisie: Z jakiego materiału kupić kocyk dla niemowląt.
3. Jakość i dobry szew.
Bezpieczeństwo produktu to nie tylko tekstylia, z których został wykonany, ale również jakość szycia. Warto zwrócić uwagę na podwójne szwy w kocykach szytych z tkanin lub jakość splotu nici czy wykończenia kocyka. Możemy być wtedy pewni, że kocyk się nie rozpruje i nie spowoduje niebezpiecznego zaplątania dziecka.
Jakie właściwości powinien posiadać kocyk dla niemowląt?
1.Odpowiednia miękkość
Kocyk dla niemowląt dzieci powinien przede wszystkim być miękki, nawet po wielu praniach.
2. Dobra elastyczność.
Druga ważną wartością jest ich elastyczność. To dzięki niej możemy delikatnie otulić maluszka.
Jeśli materiał jest sztywny i gruby (np. 100% len) może podrażnić skórę dziecka, a także będzie niewygodny do przykrywania. Niestety tanie materiały to niskiej jakości produkt, który szybko traci nie tylko kolor, ale również elastyczność. Kocyki z tanich materiałów rozciągają się, stają się szorstkie, tracą formę i przestają zapewniać komfort.
Miękkie i elastyczne tkaniny to bawełna–satyna, bawełna-SINGLE JERSEY (bawełna 92%, lycra 8%) o gramaturze 200g/m2. Niezwykle miękki jest również oryginalny Minky Shannon Fabric produkowany w USA. Delikatne i elastyczne są również tkaniny TENCEL (włókno drzewne) oraz wiskoza (celuloza z bawełny).
Jaki wybrać rozmiar kocyka dla niemowląt?
Wybraliśmy już bezpieczne tkaniny, z dobrej jakości materiału i teraz czeka nas wybór rozmiaru kocyka.
1. Kocyk rośnie z dzieckiem – od 0 do 3 lat.
Kocyk powinien być dopasowany do wieku i wzrostu dziecka, ale również powinien „rosnąć z dzieckiem”. Szczególnie w pierwszych latach życia, dziecko szybko rośnie i szybko wyrasta z ubrań i kocyków. Najbardziej popularne rozmiary to 75×100 cm. Taki kocyk jest idealny dla niemowlęcia, ale sprawdzi się też u dzieci w wieku 2-3 lat. Taki rozmiar nadaje się do wózka, do zabaw podłogowych czy na piknik.
2. Dla noworodków.
Rozmiary mniejsze 50x75cm są bardziej dopasowane dla noworodków. Taki kocyk jest wygodny, nie przytłacza, nie trzeba go składać na pół – co jest szczególnie ważne w nosidełkach czy wózkach typu gondola. Taki rozmiar kocyka jest również atrakcyjny cenowo.
Różnorodne modele – ładne czy praktyczne a może to i to?
Kupując kocyk dla niemowląt można wybierać pomiędzy pięknymi, estetycznymi wzorami jednocześnie szukając możliwie dodatkowych funkcji, które spełni kocyk. Dzięki temu możemy kupować produkty w duchu minimalizmu.
Można kupić komplety:
- kocyk plus poduszka pod główkę
- kocyk plus poduszka do karmienia,
- kocyki podwójne ( po jednej stronie bawełna satynowa a po drugie polar Minky),
- koce –śpiworki do wózka
- koce 3 w 1: kocyk, poduszka, maskotka.
Wybierając komplet warto kierować się rozsądkiem i tym, czego faktycznie potrzebujemy.
Kolory, wzory, naszyte aplikacje – co wybrać?
1.Liczą się gusta.
Tutaj prawie wszystko rozchodzi się o gust kupującego. Wybieramy te kocyki, które nam się podobają lub pasują do wystroju wnętrza. Czasami kupujemy ze względu na ulubione wzory czy filozofię, którą się kierujemy.
2. Masowe wzory czy indywidualizm to zależy od Ciebie.
Na rynku jest bardzo bogata oferta i można w niej do woli przebierać. Są wzory popularne, tzw. masowe (sówki, słoniki), które rok w rok pojawiają się u wielu producentów. Ale można wybrać wzory tworzone przez daną markę, podkreślając swój indywidualizm.
Pamiętajmy, aby niekoniecznie kierować się stereotypowymi kolorami przypisanymi do płci (różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopczyka). Wybierajmy to, co ładne, gustowne i edukacyjne.
3. Edukacyjne wzory na kocykach?
To ostatnie rozwiązanie wydaje mi się najlepsze, bo nie tylko zapewnimy dziecku komfort, bezpieczeństwo i ciepło, ale również będziemy wspierać rozwój maluszka.
Edukacyjne wzory to na przykład czarno-biało-czerwone barwy, które stymulują wzrok nowo narodzonego dziecka, lub obrazki, które rozwijają spostrzeganie i wiedzę o świecie. Wzory z literkami, cyferkami czy np. kosmosem fantastycznie rozwijają zdolności psychologiczne dziecka.
Kupując kocyk dla niemowląt w konkretne wzory czy też z wyszytym imieniem dziecka zastanówmy się, czy to będzie produkt przeznaczony tylko dla tego dziecka, a następnie schowany na pamiątkę czy zechcemy go ponownie użyć (dając komuś lub dla kolejnego dziecka w rodzinie).
Kierując się filozofią zero waste (jak najmniej śmieci), minimalizmu czy chociażby ogólnie pojętą ekologią, warto ponownie wykorzystywać wszystkie produkty, które są już nam zbędne.
Warto wtedy kupować kocyki we wzory edukacyjne lub w naturalne barwy, niekoniecznie mocno nakierowane na płeć (autka, księżniczki). Dzięki temu kolejna osoba będzie mogła używać wyśmienitego produktu bez potrzeby kupowania nowych kocyków.
Ile warto mieć kocyków dla niemowlaka?
Warto zastanowić się jakie są potrzeby nasze i dziecka. Niezależnie od pory roku dobrym pomysłem jest posiadanie 2 egzemplarzy: jeden na spacery i zabawy na dworze, a drugi domowy. Wtedy mamy dobre, praktyczne rozwiązanie: nie musimy ich prać po każdym użyciu. Jeden kocyk mniejszy tuż po urodzeniu – to może też być świetny prezent, coś dodatkowego dla rodziców dziecka.
Kocyk domowy może być jednocześnie połączeniem maty sensorycznej i kocyka, a kocyk na zewnątrz może posiadać dodatkowe ocieplenie antyalergiczne.
Już na koniec wpisu popatrzmy ile takie kocyki będą nas kosztować.
Ile trzeba zapłacić za kocyk dla niemowląt?
Ceny w znacznej mierze zależą od jakości materiału oraz jakości wykonania produktu. Jeżeli zależy nam na produkcie wysokiej jakości, o dobrych właściwościach z bezpiecznych źródeł musimy przygotować się na to, że nie może on kosztować poniżej ceny za metr materiału, z którego jest wykonany.
Średnia cena kocyka waha się od 150-250zł w zależności od wybranego materiału, grubości i indywidualnych wzorów na tkaninie.
Pamiętajmy, że każdy chce kupić dobry produkt, ale też każdy chce racjonalnie zarabiać. Produkty tworzone fair trade (co oznacza, że osoba, która szyła kocyk została należycie wynagrodzona) nie będą konkurowały ceną z produktami niskiej jakości, szytych w azjatyckich fabrykach, bez kontroli nad procesem tworzenia i wynagradzania.
Podsumowując:
- Kupując kocyk dla niemowlęcia warto wybrać taki, którego jakość jest bardzo wysoka, co zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
- Materiał oraz grubość kocyka zależą od przeznaczenia oraz od pory roku, w której chcemy go używać.
- Warto szukać polskich producentów, którzy szyją w Polsce i mają kontrolę nad całym procesem produkcji.
- Lepiej kupić dwa dobrej jakości kocyki, które posłużą latami naszym i innym dzieciom niż kilka tanich, które zniszczą się bardzo szybko.
- Wybierajmy wzory i kolory, które przysłużą się dziecku, będą sensoryczne czy edukacyjne. Wystrój wnętrza jest ważny i można mieć jeden kocyk pasujący do kolorystyki pokoju a jeden taki, który jest priorytetowo edukacyjny.

Nazywam się Sylwia Stefańczyk, jestem psychologiem oraz pedagogiem specjalnym. Od 8 lat pracuję z dziećmi i dorosłymi jako terapeuta, pedagog, trener. Prowadzę bloga Enklawa Rozwoju, którego celem jest pomoc drugiemu człowiekowi.
W 2014 r. stworzyłam firmę rodzinną LUNDI – Zabawki Edukacyjne. Projektujemy i tworzymy zabawki edukacyjne i materiały terapeutyczne dla dzieci.
Na tym blogu znajdziesz porady, inspiracje, nowe pomysły i sporą dawkę wartościowej wiedzy. Chcę, żeby ten blog był miejscem, gdzie warto zajrzeć, porozmawiać, dowiedzieć się o sposobach skutecznego wychowywania dzieci i radzenia sobie z różnymi trudnościami. Chcę dzielić się swoją wiedzą, bo wiem, że dzięki temu możemy budować szczęśliwe, spokojne i spełnione rodziny.
Więcej o mnie przeczytasz na mojej stronie internetowej: www.sylwiastefanczyk.pl.
Leave a Comment