Woreczki sensoryczne z naturalnym wypełnieniem Lundi

Dziś chciałabym Wam pokazać woreczki sensoryczne – z pozoru bardzo prostą zabawkę, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Przekonacie się, że takie zwykłe woreczki mogą być wielowymiarową i skuteczną zabawką – a nawet powiedziałabym „nieśmiertelną” pomocą terapeutyczną. W tym artykule znajdziecie 13 pomysłów na zabawy woreczkami sensorycznymi.  Napiszę też, co rozwijamy u dziecka stosując konkretne zabawy.

Dlaczego woreczki sensoryczne są tak wszechstronne?

Woreczki sensoryczne (np. takie – woreczki sensoryczne Lundi) to kolorowe i ciekawe w dotyku „poduszeczki” wypełnione różnorodnymi, naturalnymi kaszami, ryżami czy grochem. Można je kupić, ale też uszyć samemu. Dzięki swojej prostocie można je wykorzystywać w niezliczony sposób i właściwie tylko nasza kreatywność stanowi granicę.

Warto się nimi bawić w każdym wieku ponieważ woreczki sensoryczne pomagają:

  • Rozwijać wzrok, słuch, dotyk.
  • Dzieci uczą się kolorów.
  • Wzbogacamy słownictwo naszych pociech o nowe określenia.
  • Ćwiczymy skupianie uwagi.
  • Budujemy motywację.
  • Rozwijamy motorykę duża,  małą oraz balans i koordynację.
  • Zapewniamy rozwój społeczny np. naukę przestrzegania reguł, wymiany, naprzemienność – wszystko to, co jest niezbędne w kontaktach między ludzkich.

woreczki sensoryczne

 

Mamy już woreczki sensoryczne i stajemy przed problemem jak się nimi bawić?

woreczki sensoryczneProponuję Wam 10 ciekawych pomysłów na zabawę z waszymi dzieciakami. Możecie je oczywiście zmieniać i dopasowywać do tego, co potrzebne jest konkretnemu dziecku.

1.Eksploracja

Woreczki kontrastowe są też odpowiednie dla naprawdę malutkich dzieci – noworodków.

Niemowlęta lubią kolory kontrastowe i wpatrywanie się w nie bardzo pomaga w rozwoju wzroku i koncentracji.

O tym pisałam we wpisie: Kontrastowe zabawki dla niemowląt – Moda? .

Jak się bawić?

Możemy rozłożyć woreczki przed naszą pociechą i pozwolić jej obserwować do woli, dotykać, łapać, zgniatać.  Można ułożyć dziecko na brzuszku i woreczki rozłożyć przed  twarzą. Jeśli twoje dziecko zaczyna ćwiczyć podnoszenie główki – kontrastowe kolory będą dla niego wielką zachętą. Jest to stymulacja zarówno wzroku jak i zmysłu dotyku. Dodatkowo dziecko ćwiczy koncentrację uwagi.

2.Konkurs na najlepszego masażystę. 

Woreczki rozkładamy na podłodze i po kolei masujemy każdą część ciała. Nóżki, ręce, brzuch… Na koniec wybieramy te woreczki, które były najfajniejsze w dotyku. W ten sposób dowiesz się czy Twoje dziecko lubi delikatny dotyk, czy modniejszy masaż.

W ten sposób stymulujesz zmysł dotyku, czucia powierzchownego oraz wykonujesz ćwiczenia na integrację sensoryczną – czyli wzmacniasz u dziecka prawidłowy odbiór i przetwarzanie różnorodnych sygnałów.

3.Slalom

Na podłodze rozkładasz woreczki sensoryczne w kształt krętej linii. Zadaniem dziecka jest przejść gołymi stopami po każdym woreczku. Twoja pociecha ćwiczy w ten sposób koordynację wzrokowo-ruchową, balans i równowagę ciała, a dodatkowo wzmacnia koncentrację uwagi.

4.Wyspy

Ułóż woreczki sensoryczne w niewielkich odległościach od siebie. Zadaniem dziecka jest przechodzenie po woreczkach, jak po wyspach na morzu. Trzeba uważać, żeby nie spaść, bo w wodach żyją straszne krokodyle. Ćwiczymy w ten sposób równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową oraz koncentrację uwagi.

5. Kręgle

Oprócz woreczków potrzebne będą również puste butelki plastikowe, które posłużą nam za kręgle. Ustalamy linię z której odbędzie się rzucanie do celu. Można ją wykonać naklejając taśmę papierową na dywan czy podłogę (jest bezpieczna, bo łatwo się odkleja). Z młodszymi dzieciakami liczymy ile jest strąconych butelek, a ze starszymi ustalamy listę i dodajemy poszczególne punkty – każdy dodaje w pamięci.

Jest to świetna zabawa rozwijająca motorykę dużą, koncentrację uwagi o raz koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowe wprowadzenie liczenia nie tylko wzmacnia samą umiejętność dodawania, ale też ćwiczy przetwarzanie informacji.

6. Znajdź parę

Do tej zabawy potrzebne będą dwa komplety woreczków. Wsypujemy je wszystkie do większego worka. Dziecko wyciąga jeden, a następnie odszukuje za pomocą dotyku drugi taki sam.

Można również wysypać wszystkie woreczki i dopasowywać je pod kontrolą wzroku. Dwa takie same ze względu na kolor, dwa takie same ze względu na czarno-białe wzory.

Jest to świetna zabawa do ćwiczenia pamięci wzrokowej, dotykowej oraz operacji logicznych.

7. „Złam” język

Ze starszym dzieckiem, które mówi, możesz wzbogacać jego słownictwo poprzez wymyślanie różnych nazw czarno-białych wzorów. Np. szlaczki, droga morska, latające kropeczki itd.

Ta zabawa jest idealna, gdy naszym celem jest zwiększanie zasobu słownika czynnego oraz biernego u dziecka, ale również wtedy gdy chcemy pobudzać kreatywne myślenie.

8.Wybieg

Zaznaczamy linię na podłodze przy pomocy tasiemki lub sznurka, po której trzeba przejść jak najszybciej. Dodatkowym utrudnieniem będzie trzymanie woreczka na głowie. Należy iść prosto, tak, żeby woreczek nie spadł z głowy.

Zabawa ta rozwija równowagę, balans, poczucie własnego ciała oraz wzmacnia koncentrację uwagi.

9. Sprytne ciało

Do tej zabawy potrzebujemy obrazki z częściami ciała – mogą być wycięte z gazety lub wydrukowane. Dla starszych dzieci, które czytają – możemy je napisać na małych karteczkach.

Ustalamy konkurs na „sprytniejsze ciało”. Każdy losuje jedną część ciała i musi na niej przenieść woreczek z określonego punktu A do punktu B. Możemy też wcześniej wyznaczyć slalom – używając do tego taśmy papierowej lub sznurka. Możemy wybrać jeden woreczek lub za każdym razem losować nie tylko część ciała ale także rodzaj woreczka sensorycznego.

Taka zabawa nie tylko rozwija równowagę, balans, poczucie własnego ciała czy  koncentrację uwagi. Dodatkowo uczymy dzieciaki, że raz nam się udaje, a raz nie – ale zawsze warto próbować. Uczymy więc radzenia sobie z frustracją po przegranej lub gdy coś nam się nie udaje.

10. Latające kolory

Ułóż na podłodze szarfy w kształcie koła. Mogą to być też kolorowe wiaderka lub kolorowe koła wycięte z papieru. Każdy rzuca woreczkiem danego koloru do odpowiedniego okręgu/wiaderka.

W tej zabawie nie tylko uczysz rozpoznawania i nazywania kolorów, ale również wspierasz rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.

11. Małpki

Jest to zabawa przeznaczona dla pary. Jedna osoba trzyma woreczek w ręce i zaczyna wykonywać różne ruchy z jego użyciem. Druga osoba – np. dziecko, będzie miało za zadanie robić to, co robi pierwsza osoba. Innymi słowy „małpujemy” ruchy.

Jest to bardzo dobre ćwiczenie dla dzieci mających kłopoty z rozróżnieniem części ciała, z przekraczaniem linii środka ciała. Zabawa ta kształci poczucie własnego ciała oraz rozwija koordynację ruchową.

12. Gra w klasy

Gra w klasy jest chyba wszystkim znana i nie trzeba jej tłumaczyć. Podczas zabaw z woreczkami można przy użyciu taśmy malarskiej wykleić pola, a następnie rzucać woreczkiem. Zasada podnoszenia woreczka może być zależna od wieku dziecka: np. podnosimy tylko prawą ręką, tylko palcami lewej stopy, tylko oburącz.

Dzieciaki nie tylko będą uczyły się cyferek, ale także wzmocnią koordynację wzrokowo-ruchową, balans i koncentrację uwagi.

13. Kosmici

W tej zabawie wraz z dziećmi przeistaczamy się w kosmitów, którzy nie mają rąk i wszystko robią stopami.

Zbieramy woreczki do koszyczków za pomocą palców u stopy, podajemy sobie woreczki używając tylko stóp. kładziemy się na podłodze i przerzucamy woreczek stopami za głowę do pojemnika.

Podczas takiej zabawy  rozwijamy równowagę, balans, poczucie własnego ciała oraz  koncentrację uwagi.

Jak widzicie dość prosta zabawka jaką są woreczki sensoryczne może być początkiem do stworzenia mnóstwa ciekawych i rozwijających zabaw.

Ciekawi mnie czy już próbowaliście zabaw sensorycznych i co sądzą o nich Wasze dzieciaki. Zapraszam do dzielenia się waszymi pomysłami na wykorzystanie woreczków sensorycznych.  Stworzymy wtedy taką wielką bazę pomysłów.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Share: