
Na blogu głównie poruszam problemy związane z wychowywaniem czy radzeniem sobie z (nie)zwykłymi zachowaniami dzieciaków, odpowiadam na pytania, które często słyszę w swoim gabinecie albo od swoich znajomych. Dziś natomiast odpowiem na pytanie: co kupić na baby shower dla przyszłej mamy i przyszłego taty.
Spis treści:
Baby shower, pępkowe czy chrzciny?
W krajach zachodnich zwyczaj Baby Shower głównie dotyczy spotkań kobiet z przyszłą mamą. Pępkówka za to kojarzy się ze spotkaniem w grupie męskiej – z wodą ognistą – na cześć narodzonego potomka. W Polsce często spotykam się z kupowaniem prezentów na baby shower dla przyszłych rodziców – bez podziału na płeć. Może to i dobrze. Niech każdy dopasuje ten zwyczaj do siebie i wtedy jest najlepiej. Nie ważne jak „powinno” być. Ważne jak chcemy, żeby ta impreza wyglądała.
Co kupić na baby shower?
Dostaliśmy zaproszenie na baby shower/pępkowe lub chcemy coś podarować znajomemu z pracy lub przyjacielowi, bo wiemy o przyszłych narodzinach nowego potomka. Albo po prostu wybieramy się na chrzciny… i co teraz…? „Co kupić na baby shower kiedy kompletnie się na tym nie znam..?”.
Co jest potrzebne przyszłym rodzicom? Można by rzec: wszystko 🙂 Ja jednak pozwolę sobie na taką listę, co moim zdaniem jest fajnym pomysłem, a z czym może lepiej się wstrzymać lub po prostu dopytać rodziców.
1.Tak zwane „przydasię”.
Pieluszki, ubranka: body, śpioszki, skarpetki, wilgotne chusteczki, zasypki, krem dla dziecka, balsam dla mamy, proszki do prania – właściwie wszystko, co się bardzo szybko zużywa.
Wybór takiego prezentu zależy od tego jacy są rodzice. Czy potrzebują w pierwszej kolejności najbardziej podstawowych artykułów czy są pragmatyczni i preferują prezenty najczęściej używane. Pamiętajcie – produkty muszą mieć przeznaczenie „dla małego dziecka”. Wtedy mamy pewność, że zawierają bezpieczne substancje. Ubranka można kupić w większym rozmiarze, bo maluszki bardzo szybko rosną. Można zamówić body z dedykowanym napisem – typowym: Moja mama jest najlepsza lub mniej typowym: „Jestem mało wychowany – często bekam”… 🙂 Każdy ma jakąś naturę 🙂
2. Niezbędne przedmioty dla dziecka.
Butelki do karmienia, smoczek, gryzaki, kosmetyki pielęgnacyjne, śliniaki.
Ta kategoria jest dość delikatna. Trzeba dobrze znać rodziców i wiedzieć jakie mają preferencje. Butelki i smoczki powinny być dobrane do dziecka i do jego potrzeb. Czasami trzeba poszukać bardziej skomplikowanej butelki, która będzie odpowiednio dozowała pokarm.
Tak samo jest z kosmetykami. Powinny być przede wszystkim hipoalergiczne, ale też dobrane do skóry dziecka. Czasami trzeba kupić je w aptece – warto zostawić to rodzicom.
Gryzaki to chyba najbezpieczniejszy produkt z tej grupy. Ja proponuję drewniane, ponieważ są najbardziej naturalne, nie wymagają przetwarzania, dodawania różnych substancji, a gdy się trochę zużyją – szlifujemy i gotowe. Poza tym maluchy uwielbiają wszystko co naturalne: zapach i smak drzewa to nie to samo co smak plastiku.
Zamiast butelki możemy kupić zestaw śniadaniowy, zastawę dla maluszka. Tutaj też polecam te naturalne – np. bambusowe. Im mniej plastiku w otoczeniu dziecka tym lepiej.
3. Zabawy w kąpieli
Co kupić na baby shower (prysznic) a jest związane z kąpielą? Każdy maluszek lubi się kąpać to oczywiste. Jest taka grupa zabawek specjalnie stworzonych do kąpieli. Takie zabawki to czysta frajda dla każdego dziecka. Kauczukowe kaczuszki, drewniane zabawki do kąpieli czy np. naturalne gąbki, którymi można wykonać delikatny masaż lub zgniatać i miętosić.
Pewnie się powtórzę, ale im mniej plastiku tym lepiej 🙂
4. Zabawki dla niemowlaka.
Prezent dla noworodka to może być najzwyczajniej zabawka, którą maluszek doceni zaraz po tym jak otworzy oczy. No może jeszcze nie całkiem świadomie, ale na pewno zobaczycie zainteresowanie maluszka.
Najbardziej polecam zabawki kontrastowe, czyli wszystkie te, które mają białe i czarne okrągłe wzory z dodatkami koloru czerwonego. (Dlaczego akurat te barwy opisuje obszernie tutaj: Zabawki kontrastowe dla niemowląt – Kolejny gadżet? ). Na kolory przyjdzie czas później.
Najbardziej polecam miękkie książeczki kontrastowe oraz karty kontrastowe, które można rozłożyć dziecku przed główką. Książeczki z materiału są wygodne, bo nie tylko można je zmiąć, ale też i wyprać. Te posiadają również szeleszcząca elementy, które dodatkowo budzą zainteresowanie maluszka.
Bardzo fajne są również kostki kontrastowe z grzechotką, które można zawiesić lub położyć w łóżeczku lub piłeczki kontrastowe z dźwiękiem, świetne do turlania, dzwonienia. Można je również zawiesić na wózku.
Pamiętajcie, żeby zabawki były bezpieczne – najlepiej produkowane w Polsce oraz niezbyt głośne. Często zabawki dla maluchów zamiast zainteresować powodują albo rozdrażnienie albo wręcz przestymulowanie dźwiękiem lub światłem.
Jeśli chcecie kupić grzechotkę to również zwracajcie uwagę na to czy jest wykonana z bezpiecznego materiału i nie ma zbyt głośnego dźwięku.
5. Kocyki i maty edukacyjne.
Podobno kocyków nigdy dość. Warto wybrać taki, który pasuje do zbliżającej się pory roku, aby z jego użyciem nie trzeba długo czekać. Miękkie i miłe w dotyku kocyki minky, kocyki bawełniane, lniane. Znowu polecam te tkaniny, które są bezpieczne dla maluszka. Dobrej jakości kocyk minky z bawełną musi mieć minimum 350mg gramatury, a bawełna powinna być miękka o bardzo dobrej jakości.
Maty edukacyjne to na początku maty kontrastowe (biało-czarno-czerwone). Idealne dla maluszka do 3 miesiąca życia. Później można wprowadzać dodatkowe kolory. Mata może być uszyta z tkaniny z wypełnieniem lub w formie puzzli z gąbki.
6. Dla mamy i taty.
Najbardziej polecam kupić rodzicom poduchę do karmienia. Chociaż są już dość popularne, jeszcze się zdarza, że rodzice o niej nie słyszeli. Rogal do karmienia jest nie tylko bardzo efektownym prezentem, ale też i praktycznym a nawet z funkcją edukacyjną. Tutaj jest opis wszystkich zalet rogala: Kontrastowa poduszka do karmienia Lundi.
Mikser do blendowania lub robot kuchenny – bardzo pomocne urządzenie podczas przygotowywania posiłków dla maluszka.
Voucher na masaż dla mamy i taty z niezbyt długim terminem ważności, żeby nie przekładać swojej przyjemności w nieskończoność. Opieka nad dzieckiem jest bardzo wymagająca i odrobina relaksu dobrze wpłynie nie tylko na ciało ale i na psyche i motywację rodziców.
7. Kreatywne DIY.
Jest jeszcze jedno ważne pytanie co kupić na baby shower jeśli nie masz zbyt wielu funduszy. Może warto kupić tylko półprodukty i zrobić coś samemu.
Jeśli masz duszę artystyczną lub po prostu lubisz tworzyć prezenty zamiast je kupować to będzie duże pole do popisu. Można stworzyć tort z pieluszek, piękną ramkę na zdjęcie lub własnoręcznie ozdobiony album. Fajnym pomysłem jest również wydrukowanie zdjęć dla rodziców (wcześniej musisz o nie poprosić) – często brakuje na to czasu. Jeśli masz dobry aparat i trochę się znasz na fotografii to zaproponuj sesję zdjęciową ciążową lub całej rodziny. Bardzo popularne są również dzienniczki czy kalendarze, w które można wpisywać np. ile zjadło dziecko, czy były jakieś trudności lub inne ważne dane. Dlaczego by nie zrobić takiego kalendarza własnoręcznie.
Można również wyszyć na śliniaczku, kocyku czy na ręczniku – imię dziecka, datę urodzenia i np. wzrost i wagę urodzeniową.
8. Duże prezenty.
Czasami warto dopytać rodziców czego ima najbardziej potrzeba i o czym najbardziej marzą i po prostu zrzucić się wspólnie z innymi osobami i kupić jeden ale większy prezent. Może to być wózek dla dziecka, robot kuchenny, zestaw zabawek, zestaw monitorujący oddech.
Podsumowując…
Nie ważne czy znamy bardzo dobrze przyszłych rodziców czy tylko znamy ich z pracy – zawsze warto rozmawiać wprost o prezentach. Nie trzeba się obawiać, że to nietakt. Jeśli nie dostaniecie konkretnej odpowiedzi, to trudno – wtedy skorzystacie z listy powyżej. A może uda wam się dowiedzieć czego chce mama czy tata i spełnić ich marzenie.
Mam nadzieję, że teraz już wiecie co kupić na baby shower, pępkowe, chrzciny czy na prezent z okazji narodzin dziecka.
Nie ważne co to będzie, byle trzymać się podstawowych zasad:
- Bezpieczne dla dziecka – bezpieczne, najlepiej ekologiczne materiały.
- Hipoalergiczne – bez barwników i „ulepszaczy”.
- Estetyczne – ładnie i dobrze wykonane.
- Funkcjonalne – edukacyjne, rozwojowe, praktyczne, niezbędne.
- Z serca – z miłości, szczerości i radości z nowego fajnego człowieczka na naszym świecie.

Nazywam się Sylwia Stefańczyk, jestem psychologiem oraz pedagogiem specjalnym. Od 8 lat pracuję z dziećmi i dorosłymi jako terapeuta, pedagog, trener. Prowadzę bloga Enklawa Rozwoju, którego celem jest pomoc drugiemu człowiekowi.
W 2014 r. stworzyłam firmę rodzinną LUNDI – Zabawki Edukacyjne. Projektujemy i tworzymy zabawki edukacyjne i materiały terapeutyczne dla dzieci.
Na tym blogu znajdziesz porady, inspiracje, nowe pomysły i sporą dawkę wartościowej wiedzy. Chcę, żeby ten blog był miejscem, gdzie warto zajrzeć, porozmawiać, dowiedzieć się o sposobach skutecznego wychowywania dzieci i radzenia sobie z różnymi trudnościami. Chcę dzielić się swoją wiedzą, bo wiem, że dzięki temu możemy budować szczęśliwe, spokojne i spełnione rodziny.
Więcej o mnie przeczytasz na mojej stronie internetowej: www.sylwiastefanczyk.pl.
Leave a Comment